Mój koszyk

Czy kawa wypłukuje magnez i odwadnia?

Kawa oprócz wody jest jednym z najczęściej spożywanych napoi. Miliony ludzi właśnie od niej rozpoczyna każdy swój dzień. Wielokrotnie uważana za złodziej magnezu oraz przedstawiana w złym świetle i klasyfikowana obok takich używek jak papierosy czy alkohol. Przeważnie osoby dbające o zdrowie i chcący zdrowo się odżywiać m.in na jednym z pierwszych miejsc odrzucają kawę sądząc, że nie korzystnie wpływa na organizm.

ALE czy słusznie?!

Kilka lat temu w USA ogłoszono, że kawa jest jednym z podstawowych źródeł antyoksydantów w diecie. Zawiera przede wszystkim flawonoidy, które przyczyniają się do spowalniania starzenia się naczyń krwionośnych. Stanowi bogate źródło kwasu chlorogenowego i kwasu kawowego, które uznawane się za silne przeciwutleniacze. Dodatkowo kwas chlorogenowy wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwnowotworowe. Kawa jest również źródłem witamin z grupy B i jej regularne spożywanie chroni przed wieloma chorobami. Korzyści jest bardzo dużo, ale dzisiaj zajmę się tylko czy faktycznie kawa wypłukuje magnez i odwadnia.

Kawa w wielu opracowaniach wymieniana jest jako ważne źródło magnezu i m.in określana jako główny dostawca tego pierwiastka w diecie Koreańczyków po 30-stym roku życia. Filiżanka parzonej lub rozpuszczalnej kawy o pojemności 200ml zawiera przeciętnie ok. 8 mg magnezu. To tyle samo ile dostarcza 60 g zielonej sałaty. Dzienna rekomendowana dawka tego pierwiastka wynosi 320 mg dla kobiet, a 420 mg dla mężczyzn.

Mocne espresso zapewnia 48 mg magnezu czyli tyle, ile:

 • 30 g gorzkiej czekolady
 • 250 g ziemniaków
 • 30 g orzechów laskowych
 • 6 filiżanek zielonej sałaty

Nie zaprzeczanym faktem jest, że spożycie ok 300 mg kofeiny (2-3 filiżanki) powoduje nieco zwiększone wydalanie magnezu i sodu z moczem, które utrzymuje się co najmniej przez 3 godziny czyli w ciągu następnych 24 h dochodzi do utraty ok 4 mg magnezu. Proste rachunki matematyczne wskazują, że bilans i tak jest dodatni bo jedna filiżanka kawy to minimum 8 mg.

Czy kawa odwadnia?

Dobra informacja dla kawoszy. Kofeina ( 250-300 mg w jednej dawce) powoduje krtótkoterminowe zwiększenie wydalanego moczu, ale wyłącznie wśród osób, które nie są przyzwyczajone do tego związku. Moczopędne działanie kofeiny odnotowano tylko u tych którzy unikają na codzień tej substancji, a regularne spożywanie powoduje powstanie tolerancji. Mniejsze dawki kofeiny nie wykazują działania moczopędnego i nie jest ono większe niż po wypiciu takiej samej ilości wody.

Wnioski nasuwają się same. Jeśli lubisz kawę i dobrze na nią reagujesz to nie musisz się przejmować sięgając po kolejną filiżankę w ciągu dnia. Jedynie powinniśmy unikać kofeiny w trakcie posiłku i bezpośrednio po nim. Polifenole zawarte w kawie mogą wiązać żelazo niehemowe i ograniczać wchłanianie tego związku z pożywienia.

TIME FOR COFFEE

źródło: Mity medyczne które mogą zabić – Katarzyna Świątkowska – tutaj znajdziecie dużo więcej informacji odnośnie kawy oraz liczne badania potwierdzające działanie kofeiny.

Zmień swoje ciało i życie w FIT body Club!

2 Comments

 1. aniakubicka

  Ciekawy artykuł pierwszy raz spotkałam się z takim podejściem do kawy…

  1. Paulina Targańska

   Dzięki :*

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz również

www.fitbodyclub.pl © 2019-2023